Tekvando Teknikleri (Taekwondo)

İzin Verilen Teknikler ve Alanlar

İzin verilen teknikler yumruk ve ayak tekniğidir. Bu teknikler aşağıda tanımlanmıştır.
a) Yumruk Tekniği; İşaret parmağının ve orta parmağın ön kısmı kullanılarak, diğer parmaklar sıkıca kapalı olarak uygulanan tekniktir. Orijinal Kore teknikler terminolojisinde; Pa-run-ju-mok terimi doğru biçimde sıkılı yumruk anlamında kullanılmaktadır.

Bu nedenle, orta parmak ve işaret parmağının önünü kullanarak vurma ile, parmakların eklem yerleri açı, yörünge veya basamak oluşturmayacak şekilde yapılacak vuruş da kabul edilecektir.

b) Ayak Tekniği: Ayak bilek kemiğinin altındaki bölümü kullanılarak uygulanan tekniktir. Ayak elmacık kemiği yani bilek kemiği aşağısında ayakla yapılacak her vuruş geçerli vuruştur. Bununla birlikte elmacık kemiğinden yukarısı ile, örneğin, kaval kemiği ile veya diz ile vs. yapılacak vuruşlara izin verilmemiştir.

Tekvando'da kullanılan başlıca ayak teknikleri ap-chagi, yop-chagi, yopcha-olligi, apcha-olligi, neoryo-chagi, dollyo-chagi, dwi-chagi olarak sayılabilir. El ve kol tekniklerinden bazıları ise yop-jurigi, chi-jurigi, neryo-jurigi, doolyo-jurigi, digeut-jurigi'dir.